Kavaly

galerie                        ceník

O kavalu

Kaval je téměř chromatická, na obou koncích otevřená píšťala s rozsahem necelých tří oktáv. Původem je z Balkánského poloostrova a dnes ji najdete zajména v Makedonii a Bulharsku.
Tón je vytvářen pomocí proudu vzduchu směrovaného na hranu nástroje zvláštním kavalovým nátiskem. Tento nátisk není intuitivní, je třeba se ho naučit a začátky jsou někdy frustrující. Velice vzdáleně lze tvorbu tónu přirovnat k příčné flétně nebo japonské flétně Šakuhači.
Podle země původu se liší konstrukce nástrojů. Bulharský kaval je soustružený obvykle z ovocného či javorového dřeva a dá se rozložit na tři díly. Zdobený bývá litým cínem, ebenovými nebo kostěnými kroužky, které jsou v současnosti někdy nahrazeny i plasty.
Oproti tomu kaval makedonský je ručně vrtaný z jednoho kusu jasanové kulatiny, vnější tvar je ořezaný nožem a zdobení se provádí téměř výhradně vypalováním. Ze způsobu výroby vyplývá  tendence ke kroucení, což se v praxi řeší tak, že mimo hraní je makedonský kaval naražen na speciální hůl a ta ho nutí zachovat si rovný tvar.
Počet hmatových otvorů a technika hry je ovšem na oba typy stejná.
Nejčastější ladění je D, ale můžeme se setkat is laděním C a E.

Kavalu je principiálně podobná persko-arabská píšťala ney. Oproti tomu ale kaval rumunský a moldavský jsou hranové píšťaly podobné jiným lidovým flétnám jako whistle nebo koncovka.

Moje kavaly jsou bulharského typu, soustružené ze dřeva javorového, třešňového, hruškového, ořechového nebo ebenového.
Rukověť kavalisty můžete stáhnout zde.
 

Ceník

Kaval v d 3 600 kč
Kaval v c 3 900 kč
Kaval v e 3 300 kč
Ebenový kaval zdobený cínem 7 500 kč
   
Galerie
D kaval
javor/palisandr
D kaval
eben, lité cínové zdobení
D kaval
javor